BLOODHOUND

MUNKAVIZSGA SZABÁLYZAT


I. Általános rendelkezések:

1. A bloodhound erős nyomkövetési hajlammal, és jó koncentráló, szag-azonosító képességgel rendelkezik. A vizsga célja a kutya speciális szag-azonosítási, elkülönítési és nyomkövetési adottságainak ellenőrzése és értékelésére.

2. A vizsgára nevezhető minden bloodhound, amelyik képességvizsgával rendelkezik.

3. Szélsőségesen rossz időjárási viszonyok között a vizsga nem tartható meg, de ebben az esetben nem kell a nevezési díjat visszatéríteni.

II. A feladatok ismertetése

Eltűnt ember megkeresése és azonosítása:

Szintidő: 60 perc. A nyom 1200 – 1500 méter hosszú és 6 – 8 órás.

1. A feladat előkészítése:

A vezetőbíró, a rendező közreműködésével előzetesen egy nagy felbontású térképvázlaton kijelöli a nyom vonalát.

A vezetőbíró lehetőleg legalább 3 nappal előbb járja be a területet. A vezetőbíró szabadon dönt a nyom alakjáról, a szükséges törésekről, de minden kutyának azonos nehézségű feladatot kell adni. A nyomok nem keresztezhetik egymást. Olyan területet kell választani, ahol várhatóan más ember nem jár a fektetés, illetve a vizsga vagy verseny napján. Mindazonáltal, más ember vagy állat áthaladása vagy nyoma nem számít zavaró körülménynek. A nyomfektetésért felelős bíró nem követheti a fektetőt, csak az indulásnál és a nyom végénél van jelen.

A nyomok fektetésére lehetőleg a területet ismerő és a kutyás sportban járatos, tapasztalt embert kell felkérni. A nyom fektetője nem bírálhatja azt a kutyát, amelyik az ő nyomán dolgozik. A nyomfektetés előtt és után (egészen a személyazonosításig) ne használjon kozmetikumokat, a nyomfektetés után alkoholos italt nem fogyaszthat. A nyomfektetés és a személyazonosítás alatt élelmiszert nem fogyaszthat és nem tarthat magánál.

Minden nyomhoz egy db szagtárgyat kell biztosítani. Szagtárgy lehet pl. tiszta, vegyszermentesen mosott, lehetőleg nem műszálas textildarab, egy új műanyag zacskóban tárolva, vagy steril vattalap vagy gézlap.

A fektető a munka megkezdése előtt legalább 30 percig magánál hordja a szagtárgyat a ruházata alatt úgy, hogy az a bőrével közvetlenül érintkezzen. A nyomfektetés kezdetekor a szagtárgyat egy új műanyag zacskóba teszi, a zacskót lezárja (száját összeköti), kívülről felcímkézi (nyom sorszáma, az indulás pontos ideje) és átadja a nyomfektetésért felelős bírónak, aki azokat vízhatlan zacskóban tárolja.

A nyom indulásánál az első 10 méteres szakasz látható módon ki van jelölve. A nyom kezdeténél fel kell tüntetni a nyom sorszámát és a fektetés pontos idejét. A térképvázlatot a fektető magával viszi, és menet közben az azonosítási, tájékozódási pontokat bejelöli (pl. egy jellegzetes növény, tereptárgy, szikla, ösvény, stb.).

A munkaterület legyen gyaloglásra megfelelő, hómentes, lehetőleg változatos fedettségű és domborzatú terepen vezessen a nyom. A területet úgy kell megválasztani, hogy a bírók, miközben 5-10 méterrel lemaradva – és oldalra kitérve - követik a munkát, meg tudják figyelni a kutyát. A területet keresztezheti gyalogút (burkolt vagy burkolatlan), vagy vadváltó. Autóút nem lehet a nyom indulási illetve végpontjánál, és nem keresztezheti a területet.

A nyomfektető természetes gyaloglási ütemben és módon haladjon, ésszerűen kerülje ki a terepakadályokat, az időjárásnak megfelelő öltözetben és lábbeliben dolgozzon.

Szükség esetén a vezetőbíróval egyeztetett módon használhat nyomjeleket, de úgy, hogy azokat a vezető ne észlelhesse. A töréseknél, keresztező utaknál 5-10 másodpercig időzzön, különben folyamatosan és egyenletes tempóban haladjon. Látható nyomjeleket csak kivételesen nehéz terepen lehet kihelyezni. Az útvonal végigjárása ( a nyom lefektetése) után a használt térképvázlatot adja oda a nyomfektető bírónak.

Személy azonosítás:

A fektető a vezetőbíró utasításának megfelelően jelenjen meg a nyom végénél. A vezetőbíró választja ki azokat a személyeket, akik segédek lesznek az azonosításnál, ezek létszáma 2-4 fő lehet. A segédek a fektetőhöz hasonlóan a terepnek és az időjárásnak megfelelő öltözetben jelennek meg, mindnyájan (fektető és segédek) látható módon egy jelölést (sorszám vagy fedőnév) viselnek. A kutya és vezetője közeledésekor laza csoportot alkotva halkan beszélgetnek egymással, sem pillantással, sem egyéb módon nem reagálnak azon közeledtére. A személyek közötti távolság legalább akkora legyen, hogy a kutya kényelmesen elhaladhasson közöttük. Fektető vagy segéd nem lehet a kutya által jól ismert személy.

2. A feladat teljesítése:

A rajtszámot sorsolás határozza meg, a minden vezető a rajtszáma szerinti nyomot dolgozza ki.

A feladat megkezdése előtt a vezető közli a bíróval, hogy kutyája milyen módon jelzi a keresett személyt. Átveszi a bírótól a szagtárgyat tartalmazó zacskót, a tárgyról szimatot vetet a kutyájával, majd keresésre küldi. A nyom indulásánál segíthet kutyájának a csapa felvételében.

A kutya 6 - 10 m hosszú vezetéken (lehetőleg hámban) dolgozik végig. Kutya és vezetője csapatot alkot, ha a kutya letért a nyomról, vezetőjének jogában áll visszatenni arra, vagy hagyhatja a kutyát önmagát kijavítani. Munka közben bármikor itathatja kutyáját, a szagtárgyról újra szimatot vetethet, vagy jelentheti a bírónak, hogy újra akarja indítani kutyáját. Újraindításnak az számít, ha lényegesen visszatérnek a nyom egy már kidolgozott és valamilyen módon azonosítható pontjára, vagy az elejére. Nem hiba, ha a kutya egyes szakaszokon légszimattal, magas orral dolgozik, vagy szakaszokat levág (rövidít), vagy a keresett személyhez közeledve légszimattal vezet oda.

A rendelkezésre álló munkaidő 60 perc, ez alatt a bírók nem avatkoznak bele a munkába, kivéve, ha a kutya láthatóan nem indul el a nyomon, nem dolgozik (nem keres), vagy, ha a nyomtól legalább 90 fokos szögben annyira eltávolodik (minimum 30-40 m), hogy a bírók nem látnak arra reményt, hogy visszatalálnak. Bírók maximum kétszer helyezhetik vissza a kutyát a nyomra.

Ha a kutya láthatóan nem keres, nem mutat érdeklődést a nyom, illetve a szagtárgy iránt, vagy a szagtárgyról való első szimatvételt követően 5 percen belül nem kezdi meg a nyom kidolgozását, a bírók sikertelennek nyilváníthatják a feladatot.

A nyom kidolgozása után a vezető és kutyája az előre bejelentett módon azonosítja a nyomfektetőt. Érvényes azonosításnak az számít, ha a vezető hangosan bejelenti a fektető azonosítóját. Az azonosításra rendelkezésre álló idő: maximum 5 perc.

III. Értékelés:

A feladat akkor van teljesítve, ha a kutya szintidőn belül végighalad a nyomon, és a nyom végénél tartózkodó személyek közül kiválasztja a fektetőt, s a vezető hangosan azonosítja azt.

Kiválóan megfelelt az a kutya, amelyik szintidőn belül, a bírók közbeavatkozása nélkül kidolgozza a nyomot és határozottan és gyorsan azonosítja a fektetőt. A vezető a munka során maximum egyszer indította újra kutyáját.

Megfelelt: az a kutya, amelyik szintidőn belül kidolgozta a nyomot és azonosította a fektetőt, s a bírók maximum kétszer helyezték vissza a nyomra.


Ki kell zárni
azt a kutyát, amelyik agresszivitást mutat ember felé, vagy ha a vezető szándékosan megsérti a szabályzatot.